עו"ד גבריאל כתרי אזרחות רומנית ודרכון רומני-אירופאי
תפריט

ההטבות לבעלי דרכון רומני

בעלי אזרחות רומנית יכולים לגור, לעבוד, ללמוד ולרכוש ולהשכיר נכסי נדל“ן ברומניה. עם הצטרפותה של רומניה לאיחוד האירופי דרכון רומני יקנה גם את הזכויות הבאות:

א. לעבוד בהיתר במדינות האיחוד. יש להדגיש כי בניגוד לדיעה הרווחת שאף מופיעה באתרים ברשת, הדרכון הרומני אינו מעניק את הזכות לעבוד במדינות האיחוד באופן אוטומטי. תחת התנאים בהם צפוייה רומניה להצטרף לאיחוד, תוכלנה המדינות החברות להגביל את ההגירה למטרת עבודה בהתאם לראות עיניהן. המדינה שצפוייה להטיל את ההגבלות המחמירות ביותר הינה בריטניה, שזרם של מעל מליון מהגרים ממדינות מזרח אירופה החברות באיחוד הציף אותה בשנים האחרונות.
ב. להתגורר ולרכוש ולהשכיר נדל“ן במדינות האיחוד.
ג. לנוע בחופשיות בין מדינות האיחוד.
ד. לרכוש השכלה גבוהה, תוך הנחה משמעותית לעומת אלו שאינם מחזיקים בדרכון רומני (או אירופאי).

בנוסף צפוי הדרכון הרומני להעניק קבלת אשרת כניסה אוטומטית לארצות הברית, ללא צורך בויזה מהשגרירות האמריקאית: בארה“ב נמצא כעת בתהליך חקיקה תיקון לחוק ההגירה לפיו חברות חדשות בנאט“ו ובאיחוד האירופאי שתורמות למלחמה בטרור יוכלו להצטרף לתוכנית ה Visa Waiver האמריקאית, אשר אזרחי המדינות החברות בה אינם זקוקים לויזה כדי להכנס לארה“ב. רומניה הינה מבעלות הברית הנאמנות ביותר של ארה“ב וחייליה משרתים לצד חיילים אמריקאים בעיראק ובאיזורי מלחמה נוספים. כניסתה של רומניה לאיחוד האירופי צפוייה לסלול את דרכה לתוכנית ה Visa Waiver.